Veselības maršruti

Kampaņas „Aktīva ik diena!” ietvaros ir izveidoti pieci veselības maršruti dažādās Latvijas pilsētās, lai veicinātu iedzīvotāju fizisko un garīgo veselību.

Sadarbojoties ar pašvaldībām, ir izveidoti 5 veselības maršruti – Ogrē, Jūrmalā, Tukumā, Varakļānos un Cēsīs, lai veicinātu fizisko aktivitāšu iekļaušanu ikdienā un apvienotu patīkamo ar lietderīgo – pastaigu brīvā dabā un fiziskās aktivitātes.

Vidēji 2 kilometrus garajos maršrutos ir izvietoti informatīvi plakāti ar vingrojumiem veselības veicināšanai dažādām vecuma grupām, kurus ir izstrādājusi veselības centra “Vivendi” fizioterapeite Anna Sproģe.

Kampaņa “Aktīva ik diena!” aicina visu vecuma iedzīvotājus iesaistīties fiziskajās aktivitātēs kopā ar saviem tuviniekiem, draugiem, bērniem, uzsverot, ka kopīgas sporta aktivitātes palīdz vieglāk veidot un saglabāt savu un iesaistīto cilvēku motivāciju regulāri nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm.

 

Ogre

Tukums

Cēsis

Varakļāni

Kuldīga

Ogres maršruta atklāšana (foto, video)

Ogre vēsturiski ir veidojusies 20.gs. 20. un 30. gados, kad tā kļuva par iecienītu atpūtnieku un kūrorta pilsētu. Atrodoties divu upju – Ogres un Daugavas krastos -tā ir bagātīgi apveltīta ar dabas krāšņumu, daudzveidību un ir viena no Latvijas zaļākajām pilsētām. Vairāk kā pusi pilsētas platības klāj meži vai parki. Pilsētas viens no izteiksmīgākajiem akcentiem ir gājēju iela ar puķu un koku stādījumiem, skvēriem, vēsturisko apbūvi un mīlīgām kafejnīcām. Ogres teritorijā ir divi parki – Zilo kalnu dabas parks ar skatu torni un labiekārtotām takām un Špakovska dendroloģiskais parks. Gājēju, velosipēdistu un makšķernieku iecienīta ir promenāde gar Daugavu, kur Latvijas lielākā upe aplūkojama visā krāšņumā.

Pilsētas ainavu visos gadalaikos ar līkloču tecējumu un dabas daudzveidību bagātina arī Ogres upe. Dolomītu atsegumi, krasta ainavas, studentu veidotās skulptūras, arkveida tilts un gājēju promenāde rada piemērotu vidi gan mierīgu pastaigu, gan aktīva dzīvesveida cienītājiem. Gar Ogres upi izveidotais veselības maršruts ir lielisks papildinājums pilsētas iedzīvotāju un viesu iecienītajai atpūtas vietai.

Tukuma maršruta atklāšana (foto, video)

Tukums ir neliela, dārzu ieskauta mazpilsēta Kurzemes pievārtē, taču šejienieši sevi mūždien uzskatījuši par kurzemniekiem, jo viņos ir gan kurzemnieku lepnums un turība, gan kurzemnieku spīts un nepiekāpība.
Tukums ir tā vieta, kur satiekas mazpilsētas miers ar mūsdienu dzīves spraigumu – viens otru nekādi netraucē skaļš un jautrs pasākums līdzās klusai un mierīgai muzeju apskatei. Vecpilsēta, ar laukakmeņu bruģi un vecajām mājām, ir kā radīta romantiskām pastaigām draugu pulkā vai divvientulīgos pārīšos. Dažādu paaudžu māksliniekiem – ideāla vieta radošās iedvesmas gūšanai.
Pilsētas centrs un strūklaka ir labākā vieta, kur norunāt randiņus, satikties dienā vai vakarā, vienalga – esi vecs vai jauns. Garšīgs ēdiens un omulīga atmosfēra kafejnīcās un krodziņos, viesmīlīgi un atsaucīgi cilvēki.
Tukumu caurvij vairāki pilsētas velomaršruti. Viens no tiem virzās garām Tukuma atpūtas un sporta kompleksa parkam Lauktehnikā, kurā izveidotais Veselības maršruts un zaļajā zonā atrodamie trenažieri āra vingrošanai aicina būt aktīviem ikvienu iedzīvotāju un ciemiņu.

Cēsu maršruta atklāšana (foto, video)

Cēsis ir ne tikai viena no vecākajām, bet arī latviskākajām pilsētām. Krāšņām dabas ainavām un vēstures liecībām bagāta, tā iemieso intriģējošu senatnes garu un mūsdienīgu pašapziņu. 2016.gadā pilsēta svinēs savu 810 gadu jubileju. Tās biogrāfijā ierakstīts gan senās vendu pils pastāvēšanas laiks, gan Hanzas savienības periods, kā arī Livonijas mestra Valtera fon Pletenberga valdīšanas laiks. No Cēsīm nāk arī sarkanbaltsarkanais mūsu valsts karogs, te darbojas vecākā alus darītava Baltijā.
Cēsis ir pievilcīgas un skaistas jebkurā gada laikā. Viesi tiek priecēti gan ar pastaigām pa parkiem un Cēsu pils komleksa apmeklējumiem, gan arī ar vērienīgiem kultūras pasākumiem un festivāliem, dabas baudīšanu Gaujas krastos un ziemas azarta pilno slēpošanu Žagarkalnā un Ozolkalnā. Cēsis ir atvērtas aktīvai atpūtai, radošām izpausmēm un inovatīvām idejām!

Varakļānu maršruta atklāšana (foto, video)

Starp Teiču purvu rietumos, Maltas upi austrumos, 13 km uz dienvidiem no Lubāna ezera atrodas senu teiku apvīta Latvijas mazpilsēta Varakļāni. Tā ir sena Latgales pilsētiņa ar bagātīgu kultūrvēsturisko mantojumu. Apmeklētājiem tiek piedāvāta pastaiga pa senās pilsētiņas centrālo daļu, kur var iepazīt skaistākās arhitektūras pērles – Sv.Viktora kapelu, Romas katoļu un luterāņu draudzes baznīcas, izstaigāt skvēru ar labirintu un apskatīt cilindrveidīgo saules pulksteni, kā arī uzzināt par Varakļānu nosaukuma izcelsmi un anekdotes “Varakļōni pīci, pīci” rašanos. Ar savu senatnīgo auru, daudzām teikām un nostāstiem bagātā Varakļānu muižas pils aicina savus apmeklētājus uz interesantiem nostāstiem tās labirintos, kuros jau vairākus gadus darbojas Varakļānu Novada muzejs. Varbūt kādam izdosies saklausīt, kā vienā no pils sienām iemūrētais “Dzīvais zobens” griežas ap savu asi asins pildītā mucā vai arī “Lielā zābaka” mistiskos soļus pils vecajās kāpnēs. Papildus tam aktīvas pastaigas romantiskā stila ainavu parkā, kur sūnām apaudzis Kažavas upītes krastā guļ teiksmainais “Mīlestības akmens” un gaida jaunus mīlas apliecinājumus un, iespējams, ka pa kādu parka taciņu joprojām klīst skaistās grāfa meitas Jadvigas nenorimušais gars, meklējot savu mīļoto, kā arī augām dienām pa “Velna tiltiņu” pastaigājas švītīgs kungs un, krēslai iestājoties, sēž zem tā uz akmens, gaidot trīspadsmito pāri. Trīsrindu aleju ieskautajā liepu parkā izveidotais Veselības maršruts un tajā atrodamie trenažieri āra vingrošanai aicina būt aktīviem ikvienu iedzīvotāju un ciemiņu.

Kuldīgas maršruta atklāšana (foto, video)

Kuldīgas novads un Kuldīgas pilsēta ir kā bilžu grāmata, kur iespējams ieraudzīt visdažādāko laiku atstāto mantojumu: rātslaukums ar veco un jauno rātsnamu, hercoga Jēkaba galma aptieka, vecākā koka māja Kurzemē, viens no garākajiem ķieģeļu velvju tiltiem Eiropā, kā arī Ventas rumba, kas ir platākais ūdenskritums Eiropā un kurā zivis lido!

Kultūrvēsturiskais mantojums ir neatņemama Kuldīgas novada sastāvdaļa.  Pateicoties bagātīgajam kultūras mantojumam, 2011. gada „Kuldīgas vecpilsēta Ventas senlejā” tika iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā, savukārt 2008. gadā Kuldīgas pilsētas vēsturiskajam centram tika piešķirta Eiropas mantojuma zīme.

Kuldīga tautā nereti tiek saukta par „mazo Venēciju” Ventas un Alekšupītes krastos, kā arī mākslinieku pilsētu, taču kuldīdznieki pierādījuši, ka arī veselība un aktīvs dzīvesveids ir viena no pilsētas prioritātēm. To pierāda 15 Eiropas nozīmes aizsargājamo biotopu bagātajā dabas liegumā “Ventas ieleja” Mārtiņsalā izveidotais Veselības maršruts, kurā iedzīvotāji var būt tuvāki ne tikai dabas sniegtajai bagātībai, bet arī savai veselībai. “Veselības takā” izvietoti stendi ar vingrojumu kompleksiem, kurus var veikt ikviens novada iedzīvotājs vai viesis, veicinot savu veselību. Vēl viens iemesls, lai kādās no brīvdienām ieplānotu atpūtu Kuldīgas novadā!